Liofilizacijos procesas

 

Šviežias produktas

 

Šviežiame ore ir derlingame dirvožemyje augantys produktai su meile prižiūrimi ir derliaus metu nuimami. Derliaus metu produktų maistinės savybės pačios geriausios, todėl iš karto po derliaus iš ūkininkų produktai patenka pas mus.

 

Giluminis šaldymas

Giluminis šaldymas naudojamas tam, kad produkcija išsaugotų visas naudingas savybes, spalvą, formą ir skonį, tačiau šaldymo metu nesusidarytų dideli ledo kristalai, galintys sulaužyti ląstelių sieneles, kas lemia, ne tokius kokybiškus liofilizacijos rezultatus.

 

Liofilizacija

Liofilizavimas yra procesas, kurio metu drėgmė, iš greitai šaldyto produkto, pašalinama per sublimacijos procesą. Tai reiškia, kad produktai džiovinami šaltyje esančiame vakuume, o juose esantis sušalęs vanduo išgaruoja, niekad nepavirtęs skysčiu. Vakuume esanti sistema drėgmę nukreipia į konteinerį, vadinamą kondensatoriumi. Šio proceso metu gaunamas džiovintas ir sausas produktas, kurią galima saugoti ilgą laiką be kokybės prastėjimo ir tampa net 10 kartų lengvesni.

 

Liofilizuotas produktas

Koks liofilizuotų produktų galiojimo laikas?

Vienas iš liofilizavimo privalumų yra tai, kad šis procesas padidina produktų ilgalaikio saugojimo laiką. Įprastai, šaldytuvuose arba šaldymo kamerose saugomi produktai turi ribotą galiojimo laiką dėl mikrobų, o liofilizacija užkerta kelią mikrobų dauginimuisi. Taip pat, sumažinamas oksidacijos ir kitų cheminės reakcijos tipų rizikos lygis. Dėl šių priežasčių, liofilizuoti produktai gali būti saugomi ilgiau nei tradiciškai džiovinti produktai.

 

Kuo skiriasi liofilizuotas ir džiovintas maistas?

Liofilizuotas maistas yra aukštos kokybės ir išlaiko daugiau savo pradinės būklės savybių. Šio proceso metu vanduo sublimuoja iš medžiagos beveik be temperatūros pakilimo, todėl dauguma maisto medžiagų lieka nepakitę arba patiria minimalius struktūrinius pokyčius. Dėl šios priežasties, liofilizuotas maistas išlaiko natūralų skonį, spalvą, aromatą ir maistinę vertę.

Palyginti su liofilizacijos procesu, tradicinis džiovinimas naudoja aukštesnę temperatūrą ir dažnai naudojama oro cirkuliacija arba šilumos šaltiniai, kad išgarintų drėgmę iš maisto. Šis procesas sukelia daugiau kokybės praradimo. Džiovintas maistas gali prarasti daugiau maistinių medžiagų, aromatų ir skonio, taip pat jo tekstūra gali būti kietesnė arba trapesnė.

 

Kuo liofilizacija naudinga?

  1. Išsaugoma maisto produkto kokybė;

Liofilizacija yra švelnus ir kontroliuojamas šaldymo būdas, išsaugantis puikią  maisto produkto kokybę.

  1. Ilgas galiojimo laikas;

 Liofilizuoti produktai turi išskirtinai ilgą galiojimo laiką. Proceso metu pašalinama drėgmė ir sumažinama mikrobų aktyvumą, todėl produktus saugoti galima ilgą laiką, be kokybės praradimo. Tai ypač svarbu maisto pramonėje, farmacijos srityje ir ilgalaikių atsargų laikymo atveju.

  1. Mažas svoris ir tūris;

Liofilizacija pašalina vandenį iš produkto, dėl ko sumažėja jo svoris ir tūris. Tai tampa naudinga transportavimo, laikymo ir pardavimo procesuose, nes liofilizuoti produktai užima mažiau vietos ir yra lengvesni.

  1. Geriausia išlaikyti maistą;

Liofilizacija yra vienas iš geriausių būdų išlaikyti maistą, išsaugant jo maistinę vertę ir naudingas savybes. Tai leidžia gamintojams ir vartotojams mėgautis aukštos kokybės ir maistingais produktais visus metus, nepriklausomai nuo sezono.

  1. Išlaikoma produkto tiriamoji vertė;

Liofilizacija yra labai naudinga farmacijos ir biochemijos srityje, kai reikia išlaikyti produkto tiriamąją vertę. Proceso metu nesant drėgmei, mažinamas cheminės reakcijos rizikos lygis, todėl galima išsaugoti pažeidžiamas biochemines ir vaistines medžiagas.

  1. Greitas atkūrimas.

Pakanka pridėti vandens arba kito skysčio, kad liofilizuotas produktas atgautų pradinę būseną.

 

Naujienlaiškis

Sužinokite naujienas pirmieji